Registration for keðjaMariehamn 2014 starts on February 17th


Posted on February 1st, by leikhopar1 in Frettir. No Comments

0 Flares Filament.io 0 Flares ×

The keðjaMariehamn 2014 dance encounter takes place in Mariehamn on August 6–9. The event gathers dance professionals from Baltic and Nordic countries to the Åland Islands located between Finland and Sweden.

 

Registration for the Encounter starts already on February 17th, and the first programme info will be published at the same time. The easiest way to book your travel and accommodation package is when registering to keðjaMariehamn 2014.

 

Information about different options for travelling and accommodation now on the website: http://www.kedja.net/?page_id=2114

 

The theme of the Encounter is ”Building New Bridges and Sustaining the Community”. The programme offers participants morning classes, workshops, seminars, performances and possibilities for networking.

 

Dance field professionals and students from dancers and choreographers to producers and journalists are welcome to participate! Participation in the Encounter is free of charge.

 

Follow keðjaMariehamn 2014 on Facebook: www.facebook.com/kedjamariehamn2014

 

Additional information:

Project Manager Katarina Lindholm, Dance Info Finland,

tel. +358 9 6150 0936, katarina.lindholm@danceinfo.fi

 

The main organiser of the keðjaMariehamn 2014 is Dance Info Finland. The event is supported by Nordic Culture Point, Nordic Culture Fund, the Finnish Ministry of Education and Culture and Svenska Kulturfonden.

 

The keðja partners 2012–2015 are Dansehallerne (DK), Dance Information Norway (NO), Dance Info Finland (FI), Independent Theatres Association (IS), The Union of Estonian Dance Artists (EE), Bora Bora (DK), Dansearena Nord (NO), MAD Production (FI), New Theatre Institute of Latvia (LV), Fish Eye (LT) and SITE Sweden (SE).

 

The project has been funded with support from the European Commission.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Fréttir

Fréttir og tilkynningar úr starfi sjálfstæðra sviðslistahópa. Sendið okkur póst á leikhopar@leikhopar.is

Aðalfundargerð MTB 18. nóv 2019

Aðalfundur Menningarfélagsins Tjarnarbíó (MTB) var haldinn mánudaginn 18. nóvember s.l. í Tjarnarbíó.  Hér má nálgast aðalfundargerð, skýrsla stjórnar,  ársreikninga félagsins 2018 og lög félagsins...

Málþing Leikfélags Reykjavíkur um Jóhann Sigurjónsson (1880 – 1919)

Leikfélag Reykjavíkur efnir til málþings í Borgarleikhúsinu laugardaginn 12. október  í tilefni af 100 ára dánardægri hans og hefst það kl. 11:00 á Litla...

Morgunspjall SL – Haustið 2019

SL býður félagsmönnum aftur upp á morgunverðarspjallið á nýju leikári.  Næsta spjall verður miðvikudagsmorguninn 2. október á Tjarnarbarnum í Tjarnarbíó.  Kaffi, brauðmeti og morgunverðarleikheit á boðstólnum.  Gestarfyrirlesari í hvert...